Valet Free HTML5 Template

ENSEMBLE Expectation and Non-formal Skills

to Empower Migrants and

to Boost Local Economy

Авганистан

Општи Информации
Главен град Кабул
Официјални јазици Пашто, Даро
Најзастапени јазици Балочи, узбек, Туркмен, Пашаи
Население 34,656,032
Густина на население 49.88/km2
Родов соосднос 1,03 машки / женски
Валута Afghani
Временска зона UTC+4:30
Се вози Десно
Повикувачки код 93Општ преглед
Оваа земја била во доминација на Арапите, Персијците и Монголите во раните денови. Во 1747 Ахмад Шах Дурани ги обединил племињата Паштуни и ја создал империјата на Дурани, која е почеток на модерниот Авганистан. До крајот на деветнаесеттиот век, Авганистан бил под влијание на Англија. На 19 август 1919 година, земјата ја обновила својата независност. Во 1979 година се случила советска инвазија која ја уништила демократијата и го вовела комунизмот, но Советите се повлекле од Авганистан 10 години подоцна. Во 1996 година, Талибанците го нападнале Авганистан и почнале граѓанска војна, вклучувајќи интервенции на САД и ОН. Во 2001 година бил усвоен нов устав. Во 2004 година, Хамид Карзаи станал првиот демократски избран претседател на Авганистан. Уставот на Авганистан усвоен во 2004 година претпоставува постоење на трикратна поделба на власта: законодавна, извршна и судска. Законодавната власт ја претставува парламентот наречен Лоја Џирга. Извршната власт ја врши претседателот избран од универзалното право на глас, кој е предмет на владата и на централната администрација. Авганистан е планинска земја во внатрешноста без пристап до морето, која се наоѓа во централна и југозападна Азија. Над 4/5 од областа е покриена со планини.

Образовен систем
Основно образование Постојат 2 образовни системи во Авганистан. Верско образование во џамии и државно образование во јавните училишта. Основното училиште трае од 7 до 13 години. Учениците учат да пишуваат, читаат и бројат. Средно образование Средното училиште трае 3 години и има завршен испит за да се продолжи со понатамошни студии. Средното образование трае 3 години и има 2 варијанти. Студентите можат да продолжат да студираат на академијата, а подоцна да одат на универзитет или да учат предмети како што се земјоделството, трговијата и уметноста. И двете насоки имаат завршни испити. Високо образование Во Авганистан, високото образование е многу занемарено, во Кабул има само два универзитети.

Економија
Земјоделството претставува 24%, индустријата покрива 21%, а услугите сочинуваат 55% од БДП. Земјоделското производство е столбот на економијата во Авганистан. Земјата е позната по производството на некои од најдобрите видови нар, грозје, кајсии, дињи и неколку други свежи и суви плодови. Исто така е познат како најголем производител на опиум во светот.

Религија и Култура
Сунитскиот ислам е проследен со 89% од населението, Имамијах претставува 7%, додека Исма учествува со 4%. Авганистан е претежно племенско општество со различни региони во земјата што имаат своја субкултура. Авганистанците се сметаат со страв и одбивност, поради нивното големо внимание за лична чест, за лојалноста на племето и за нивната подготвеност да ја користат силата за решавање на споровите. Бидејќи племенската војна и внатрешните расправии се едни од нивните главни занимања од памтивек, оваа индивидуалистичка особина им отежнувала на странци да ги освојат. Најпопуларни спортови се: крикет, фудбал, кошарка, ракомет и бокс. Авганистанската кујна во голема мера се базира на главните насади на нацијата, како пченица, пченка, јачмен и ориз. Придружни состојки се домашно овошје и зеленчук, како и млечни производи како што се млеко, јогурт и сурутка. Кабули Палав е националното јадење на Авганистан

Извори
Централна разузнавачка агенција IndexMundi Commisceo Global Википедија Светска банка Classbase Статистиката

Дополнителни Информации

НАЗАД

Авганистан
Алжир
Бангладеш
Брегот на Слоновата Коска
Буркина Фасо
Гамбија
Гана
Гвинеа
Гвинеја-Бисао
Дем. Република Конго
Држава Палестина
Египет
Еритреја
Етиопија
Ирак
Иран
Камерун
Конго
Кувајт
Мавританија
Мали
Мароко
Нигерија
Пакистан
Сенегал
Сиера Леоне
Сирија
Сомалиа
Судан
Тунис

Partners

                             

This project has been funded with support from the European Commission. This web site and its contents reflects the views only of the authors, and the Commission cannot be held responsible for any use which may be made of the information contained therein.